خدمات مشاوره کاپوتاژ ام جی

خدمات و مشاوره کاپوتاژ ام جی به خارج از ایران و بلعکس توسط مجموعه ام جی ایران

بسیاری از افراد هستند که دوست دار سفر با خودروی شخصی خود برای سفرهای داخلی و حتی خارجی هستند. برای سفرهای داخلی با خودروهای شخصی مدرک خاصی مورد نیاز نیست اما برای این که بتوانید با ماشین شخصی خود به خارج از کشور سفر کنید، باید حتما برگه ای به اسم برگه ی کاپوتاژ را دریافت کنید.
پس از دریافت برگه ی کاپوتاژ نوبت به دریافت پلاک ترانزیت خودرو، دفترچه ماشین بین المللی، گواهینامه بین المللی، کارت عضویت، و برچسب IR می شود.
سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که برای دریافت برگه ی کاپوتاژ باید به کدام ارگان مراجعه کنیم؟ در جواب باید گفت برای دریافت برگه ی کاپوتاژ شما باید به اداره گمرک شهر خود مراجعه کنید.
یکی از خدمات نوین شرکت ام جی ایران در این زمینه، خدمات و مشاوره کاپوتاژ خودروهای ام جی به خارج از ایران و بلعکس است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید. شرکت ام جی ایران همچنین ارائه دهنده ی خدمات: نوبت دهی اینترنتی ام جی، خرید و فروش خودرو ام جی، خدمات پس از فروش ام جی و قطعات و لوازم یدکی ام جی می باشد.

کاپوتاژ چیست؟

کاپوتاژ چست؟

کاپوتاژ یا کابوتاژ (Cabotage)، واژه ای فرانسوی به معنای مجوز حمل و نقل هر فرد و کالا از کشوری به کشور ی دیگر می باشد. زمانی که به شما گفته می شود شما برای این که بتوانید با ماشین شخصی خود از مرز خارج شوید، باید ماشینتان را کاپوتاژ کنید این موضوع به این معناست که خودروی شما به عنوان کالایی در نظر گرفته شده که شما قصد وارد کردن آن را به کشور مقصد دارید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت برگه ی کاپوتاژ:

 1. سند مالکیت خودرو
 2. برگه سبز خودرو
 3. کارت خودرو
 4. کارت ملی و شناسنامه
 5. مراجعه به کانون جهانگردی
 6. شرایط کاپوتاژ ماشین

نکات مهم در رابطه با برگه ی کاپوتاژ:

 • در رابطه با برگه ی کاپوتاژ باید گفت، مدت اعتبار برگه ی کاپوتاژ یک سال است و اگر کمتر از یک ماه تا تاریخ اعتبار مجوز باقی مانده باشد، خوردرو اجازه خروج از کشور را به هیچ عنوان نخواهد داشت. شما باید پیش از اتمام مدت اعتبار اقدام به تمدید برگه ی کاپوتاژ کنید. توجه داشته باشید در صورت تمدید مجدد برگه ی کاپوتاژ، هزینه پلاک و برچسب IR را نباید پرداخت کنید.
 • در صورت عدم استفاده از برگه ی کاپوتاژ، این برگه را حتما باید باطل کنید . زیرا در صورت عدم ابطال برگه ی کاپوتاژ، جریمه خواهید شد. همچنین برگه ی کاپوتاژ خود به خود باطل نمی شود و باید با مراجعه به مراکز گمرک نسبت به ابطال آن اقدام نمایید.
 • توجه داشته باشید پیش از دریافت برگه ی کاپوتاژ، شرایط ورود خودرو به کشور مقصد را حتما مطالعه کنید.

مراحل کاپوتاژ خودرو:

 1. اخذ مجوز خروج ماشین از مرز یا کاپوتاژ
 2. دریافت گواهینامه و کارت بین المللی ماشین
 3. دریافت و نصب پلاک بین المللی خودرو

مراحل کاپوتاژ خودرو

پس از دریافت برگه ی کاپوتاژ چه اقدامی باید انجام داد؟

پس از دریافت برگه ی کاپوتاژ خودرو، نوبت به گرفتن گواهینامه بین المللی می رسد. این گواهینامه یکی از موارد ضروری است. زیرا بدون دریافت آن امکان رانندگی در هیچ کشوری را نخواهید داشت. همچنین پس از گواهینامه، شما باید کارت خودرو و پلاک بین المللی نیز دریافت کنید.
پس از دریافت برگه کاپوتاژ خودرو باید، برگه ی کاپوتاژ را به همراه مدارک مورد نیاز به ساختمان کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران ارسال کنید.

برای مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی چه مدارکی باید همراه خود داشته باشیم؟

 1. اصل پروانه خروج موقت معتبر (برگه کاپوتاژ) صادر شده توسط يكي از گمركات كشور
 2. اصل یا کپی گذرنامه معتبر
 3. اصل یا کپی سند مالکیت خودرو
 4. گواهینامه رانندگی بین المللی معتبر صادرشده توسط کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران
 5. تكميل فرم هاي درخواست
 6. دفترچه بین المللی ماشین

نکات مهم در رابطه با پلاک بین المللی

 •  در رابطه با پلاک بین المللی خودرو مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است که با پلاک بین المللی شما نمی توانید در داخل خاک ایران تردد داشته باشید. این کار غیر قانونی است و با انجام این کار مشمول جریمه خواهید شد. پس بهتر است پلاک بین المللی (پلاک ترانزیت) را در نزدیکی مرز خروج از کشور بر روی خودرویان نصب کنید.
 •  شما برای وارد شدن به کشور دیگر با اتومبیل باید بیمه آن کشور را نیز دریافت کنید. نرخ بیمه در هر کشوری متفاوت است. بیمه کردن خودرو بسیار ضروری است، بنابراین باید آن را به هزینه های خود اضافه کنید.

دفترچه ی بین المللی ماشین چیست؟

شما برای خارج شدن اتومبیلتان از کشور و ورود به کشوری دیگر علاوه بر برگه کاپوتاژ، گواهینامه بین المللی، و پلاک ترانزیت به دفترچه ی بین المللی ماشین هم نیاز دارید. دفترچه ی بین المللی در حقیقت دفترچه ای استکه تمام اطلاعات خودروی شما در آن درج شده است و به 7 زبان بین المللی ترجمه شده است.

برای دریافت دفترچه ی بین المللی ماشین باید چه مدارکی داشته باشیم؟

 1.  گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران
 2.  یک قطعه عکس تمام رخ (3*4 ) توجه: عکس بانوان با حجاب اسلامی کامل باید باشد
 3.  ارائه گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 4.  ارائه اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 5.  تکمیل فرم درخواست (فارسی و لاتین – تاریخ تولد لاتین باید به میلادی درج گردد)
 6.  پرداخت مبلغ بر اساس تعرفه تعیین شده