گارانتی

گارانتی ام جی می تواند در زمینه خرید و تامین قطعات خودروهای این کمپانی حقوق متناسبی را برای خریدار فراهم کند. بر اساس مفاد ضمانت نامه های معتبر ام جی فروشنده یا سازنده یک خودرو، موظف است تا قطعات خاصی از آن محصول را در صورت معیوب بودن تعویض نماید.

به طور کلی یک ضمانت نامه در قالب یک سند تدوین می شود تا در هنگام  فروش محصولات به خریدار تحویل داده شود. با کمک این سند خریدار می تواند با خیالی راحتتر از  سیستم‌ها و قطعات متفاوت استفاده نماید و در صورت بروز مشکل سریعا به نمایندگی های معتبر مراجعه نماید تا قطعه و محصول مورد نظر را بدون هزینه تعمیر و یا تعویض کند.

گارانتی ام جی به خریداران می‌گوید که دقیقاً چه مدتی تحت پوشش قرار می‌گیرد و چه شرایطی باید برای خریداران در هنگام خرید قطعات یدکی خودرو از سوی فروشنده و یا سازنده خودرو های ام جی در نظر گرفته شده است. در این بخش سعی خواهیم نمود تا به طور جامع و کامل در مورد انواع گارانتی ها و ضمانت نامه های معتبر ارائه شده از سوی شرکت ویرا موتور (ام جی ایران) صحبت خواهیم نمود.

گارانتی ام جی

گارانتی قطعات و لوازم یدکی خودرو چیست؟

گارانتی وسیله نقلیه به خصوص ماشین های سواری در حقیقت یک سند محافظتی و تضمینی است که خیال خریدار را در برابر پرداخت هزینه نامتعارف تعمیر یا تعویض قطعات در پی خرابی مکانیکی یا الکتریکی بخش های مختلف  مانند موتور، پمپ بنزین یا رادیاتور آسوده می کند.

شرکت ویرا موتور (ام جی ایرانیان) گارانتی قطعات بسیار متنوعی را در اختیار مشتریان و مراجعان خود قرار می دهد. چرا که تعمیر بعضی از اجزاء خودرو های ام جی ممکن است برای راکب بسیار سنگین و پر هزینه باشد به طوری که فرد از تعمیر خودرو منصرف شده و حتی اقدام به فروش آن می کند. به همین خاطر گارانتی قطعات و لوازم یدکی ممکن است فقط بخش‌های خاصی را پوشش دهد.

به عنوان مثال، در یک خودرو، گارانتی قطعات ممکن است شامل قطعات گیربکس و سیستم الکترونیکی شود. ولی در این ضمانت نامه تعمیر یا تعویض سیستم صوتی حمایت نشده است. همچنین در صورت نقض گارانتی، ارائه دهنده گارانتی می تواند از ارائه جایگزین یا تعمیر محصول و قطعه مورد نظر امتناع کند.

مزایای گارانتی ام جی؟

ارائه گارانتی قطعات و لوازم یدکی خودرو با هدف ارتقاء استاندارد و کیفیت اجزای مختلف در طیف وسیعی از قطعات یدکی خودروهای ام جی صورت می گیرد. از این طریق سازنده خودرو و قطعات یدکی و فروشنده آن متعهد می شود تا تجهیزات و لوازم یدکی دارای استانداردهای بالاتر از استانداردهای قانونی را در اختیار خریدار قرار دهد. بر اساس  قراردادهای خدماتی این ضمانت ها خریدار و فروشنده از عملکرد مطلوب محصولات جانبی خودروهای ام جی برخوردار می گردد.

فروشنده می تواند مزایای قابل توجه ذکر شده در گارانتی قطعات یدکی را در تبلیغات محصول عنوان کند تا از این طریق توجه راکبان خودرو های ام جی را به سوی خود جلب کند.

تعهدات بالا و مطلوبی را در هنگام  فروش محصول ایجاد می کند تا خریداری با خیالی راحتتر نسبت یه خرید قطعات یدکی اقدام نماید.

 • اطلاعات کامل و واضحی را در اختیار مشتریان قرار می دهد.
 • بهره مندی از کیفیت بالای محصولات خریداری شده توسط مشتری
 • اطمینان از دریافت خدمات پس از فروش قید شده در قرارداد و گارانتی محصولات
 • رسیدگی به شکایات و رفع بدون هزینه مشکل قطعه خریداری شده در مدت زمان معین

چگونه گارانتی قطعات یدکی خودرو باطل می شود؟

امروزه اغلب سازندگان قطعات یدکی خودرو تا مدت زمان مشخصی محصولات خود را تحت پوشش گارانتی به بازار عرضه می کنند. برخی از این شرکت ها ممکن است حد مسافت پیموده شده (مثلا 9 کیلومتر ) را مبنی پوشش ضمانت‌نامه‌های محصولات خود معرفی کنند.

اما هنگامی که محدوده زمانی منقضی شوند یا حد مسافت پیموده شده توسط خریدار رعایت نشود و یا اتفاق خارج از تعریف مفاد مندرج شده در قرار داد ضمانت نامه رخ دهد فرد شرایط لازم برای بهره مندی از گارانتی را از دست خواهد داد.

اطمینان از رعایت الزامات سیاست های مندرج در ضمانت نامه قطعات یدکی ام جی برای جلوگیری از رد هرگونه ادعا کاملا ضروری است که می توانید برخی از این اطلاعات را در اینجا بیابید.

 • عدم پیروی فواصل زمانی سرویس توصیه شده توسط سازنده خودرو
 • نصب قطعات غیراصلی و تقلبی در طول تعمیرات
 • نادیده گرفتن چراغ های هشداری که روی داشبورد روشن شده اند یا هر گونه نقص مکانیکی یا الکتریکی قابل توجه در هنگام  استفاده از وسیله نقلیه
 • اصلاح و ارتقا قطعات مختلف خودرو به طوری که خارج از مشخصات استاندارد تعریف شده از سوی سازنده باشد.
 • استفاده از سوخت و مایعات تقلبی یا بی کیفیت و نامناسب مانند روغن، مایع خنک کننده و روغن ترمز
 • عدم پیروی از روند قانونی و اصولی مندرج در مفاد  گارانتی ام جی
 • مایعات یا هر قسمت اضافی لازم برای تکمیل نصب
 • آسیب ناشی از نصب نادرست، تغییر یا برخورد اشیا به قطعه
 • آسیب های ناشی از استفاده از مایع خنک کننده یا مخلوط خنک کننده که مطابق با ضمانت خودرو نیست.
 • کاربرد نامناسب و استفاده از قطعه به روشی که سازنده خودرو مشخص نکرده است
 • از دست دادن زمان ارائه خدمات یا سایر آسیب های اتفاقی یا تبعی

هنگام خرید ام جی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگامی که برای خرید قطعات و لوازم یدکی خودرو به مراکز معتبر مراجعه می کنید باید در هنگام تصمیم گیری در مورد خرید محصول مناسب باید چند نکته را بررسی کنید:

 • براساس مفاد گانتی ام جی کدام مؤلفه ها تحت پوشش قرار می گیرند و کدام یک مستثنی هستند؟
 • اگر ارائه دهنده گارانتی سطوح مختلفی را برای پوشش ضمانت نامه محصول ارائه می دهد، باید بررسی کنید که  کدام یک برای شما بهترین است؟
 • آیا قطعه مورد نظر باید در یک نمایندگی خاص تعمیر یا تعویض شود؟
 • آیا گارانتی خرابی های ناشی از فرسودگی عمومی را پوشش می دهد؟
 • آیا گارانتی مدت کوتاهی پس از خرید تحت پوشش قرار می دهد و در صورت تعمیر حذف می شود؟
 • آیا باید از شبکه تعمیرات انتخابی ارائه دهنده گارانتی استفاده کنید؟
 • حداکثر نرخ و هزینه ای که گارانتی ارائه شده تحت پوشش قرار می دهد حدودا چقدر است؟
 • آیا می توانید پس از 14 روز گارانتی را لغو کنید؟
 • آیا در صورت فروش خودرو گارانتی قابل انتقال است؟
 • آیا طبق مفاد گارانتی آسیب های جدی قطعه تحت پوشش قرار می گیرد و در صورتیکه قطعه تحت پوشش از کار بیفتد و باعث آسیب به قطعه ای شود که گارانتی ندارد، آیا گارانتی قطعات را تعویض می کند و تمام هزینه تعمیر را پوشش می دهد؟

انواع قطعاتی که  تحت گارانتی قرار می گیرد؟

داشتن گارانتی یکی از شاخصه های تضمین کننده اصل بودن قطعات و لوازم یدکی خودرو های سواری و باری محسوب می شود. با این حال گارانتی برای قطعات خودرو تنها برای بخشی از اجزای این سیستم توسط سازنده یا فروشند قطعات یدکی آن تعریف و تبین شده است.

·       گارانتی قطعات مکانیکی

برای خرید قطعات و اجزای سیستم مکانیکی خودرو  مانند موتور، گیربکس، مجموعه محور جلو یا عقب یا دیفرانسیل باید از محصولاتی استفاده نمایید که از گارانتی معتبر برخوردار است. چرا که احتمال بروز مشکلات در قطعات مکانیکی خودرو های مختلف سواری و باری در مقایسه با سایر بخش‌ها و قطعات خودرو بسیار بیشتر و خطرناک تر است.

از آنجایی که قطعات مکانیکی قلب و روح هر خودرویی به حساب می‌آیند، فرسودگی و آسیب زیادی را در بردارد.  به این معنی که اگر چند سری از این قطعات گران قیمت  به هم آسیب دیده باشند، قطعا آرزو می‌کنید که ای کاش تمام آنها از گارانتی برخودار باشد.

·       گارانتی قطعات برقی

گارانتی قطعات برقی خودروهای مختلف توسط سازنده ها و فروشندگان این محصولات به سختی صورت می گیرد. چرا که این سیستم  استفاده زیادی دارد و آمار تعمیر یا تعویض قطعات برقی این قطعات بسیار بیشتر از بخش های دیگر خودرو می باشد.

·       گارانتی برای قطعات بدنه و تعلیق

به نظر می رسد  گارانتی قطعات بدنه و سیستم تعلیق بیشترین کاربرد را دارد و بسیاری از خریداران به دنبال بهره مندی از این گارانتی قطعات ام جی هستند.  قطعات بدنه و سیستم تعلیق باید به خوبی کار کنندو به خوبی بر روی خودرو  نصب شده باشند. با این حال یک گارانتی 90 روزه تقریباً می تواند خیال شما را از کیفیت قطعات یدکی بدنه و تعلیق خودرو های مختلف راحت کند.

کدام قطعات به طور کلی شامل گارانتی خودرو نمی شوند؟

معمولاً موارد مصرفی مانند لاستیک‌ها، باتری‌ها، برف پاک کن‌ها، ترمزها و کلاچ‌ها  که در اثر ساییدگی یا اصطحکاک از بین می رود شامل سیاست‌های گارانتی ام جی نمی‌شوند. بنابراین، در صورت خرابی این قطعات  به دلیل فرسودگی شما مجبور خواهید بود تا برای تعمیر یا تعویض آنها  هزینه مشخصی را بپردازید.

اغلب اوقات، گارانتی قطعات ام جی  فقط برای مدت زمان مشخصی اعتبار دارد و  در اتمام تاریخ  انقضا و مدت زمان ضمانت نامه ، شرکت هیچ گونه تعهدی در قبال خریدار نخواهد داشت.

انواع گارانتی قطعات خودرو

هنگامی که به پوشش گارانتی نیاز دارید یا می خواهید از قطعات باکیفیت برای تعمیر خودروی خود استفاده کنید باید بدانید که کدام ضمانت نامه درج شده بر روی کالا می تواند نیاز شما را رفع نماید. برای بهره مندی از ضمانت قطعات مختلف خودرو ها و برند های معروف همچون شورلت، بیوک، جی ام سی یا کادیلاک باید اطلاعات درج شده بر روی قطعات یدکی مورد نیاز خود را مطالعه نمایید. در برخی موارد  شما برای استفاده از گارانتی قطعات خودرو لازم است برای تعمیر یا تعویض قطعات خودرو نزد کارشناسان معرفی شده از سوی کمپانی ها بروید.

·       گارانتی 24 ماهه 

متداول ترین گارانتی قطعات که توسط مجموعه های معتبر به خصوص شرکت ویرا موتور ( ام جی ایران ) ارائه می شود را می تواند در این دسته از ضمانت نامه ها تعریف کرد. این نوع ضمانت ها تنها بخشی از اجزا خودرو را تحت پوشش قرار می دهد که شامل

سیستم ترمز و تجهیزات اصلی تعلیق خودرو

روتورهای خودرو

آلترناتور و استارت اتومبیل

·       گارانتی مادام العمر

بر اساس مفاد گارانتی مادام العمر در صورتی که  قطعات تعریف شده در مفاد ضمانت نامه نیاز به تعویض و تعمیر داشته باشد، راکب می تواند با مراجعه به نمایندگی های معتبر خدمات مورد نظر را به صورت رایگان دریافت نماید. این خدمات مادام العمر است به طوری که تا زمانی که از این خودرو استفاده می کنید می توانید از خدمات پس از فروش آن نیز بهره مند شوید.

 • قطعات شاسی
 • پمپ های سوخت
 • مجموعه سیم جرقه زنی
 • رادیاتورها
 • کمک فنر
 • بلبرینگ چرخی و توپی

·       گارانتی 6 تا 12 ماهه

بیشتر قطعات و اجزا خودرو های مختلف از گارانتی 6 تا 12 ماهه برخوردار هستند با این حال برخی از قطعات یدکی عمر کمتری دارند و زود به زود باید تعویض شوند.

شوک ها و پایه ها

سیستم ترمز

قطعات شاسی

قطعاتی همچون  پیچ‌ها، بست‌ها، گیره‌ها، اسپیسرها، شیم‌ها، واشرها

کلام آخر

همه مشتریان قطعات خودروی دوست دارند  بیشترین بهره را از خرید خود ببرند، به همین دلیل است که گارانتی ام جی در زمینه تضمین کیفیت  قطعات یدکی مجموعه تا یک سال قطعات یدکی  منتخب خودروهای شما را تحت پوشش قرار می دهد. این ضمانت قطعات خودرو به  خریدار کمک می کند تا زمانی که به دنبال تعمیر اتومیبل خود است باخیال راحت از لوازم یدکی با کیفیت استفاده نماید.

 

سوالات متداول

تا چه زمانی می توانم از خدمات مندرج در گارانتی قطعات استفاده کنم؟

برای سرویس یا تعمیر قطعات مختلف ماشین خود باید تا اتمام تاریخ انقضای مندرج در ضمانت نامه اقدام کنید.

آیا سیستم الکترونیکی خودرو شامل گارنتی می شود؟

برخی از قطعات برقی خودرو شامل ضمانت نامه می شود ولی قسمت اعظم این سیستم به دلیل پر هزینه بودن و نیاز به تعویض زود به زود توسط سازنده و فروشنده تحت پوشش گارانتی قرار نمی گیرد.

آیا صندلی کودک ماشین شامل گارانتی می شود؟

صندلی کودک یکی از تجهیزات جانبی خودرو است که بعدا توسط راکب بر روی اتومیبل نصب می شود بنابراین تحت پوشش گارنتی امی جی قرار نمی گیرد.

کدام گزینه ها تحت پوشش گارنتی ام جی و  سرویس رایگان خودرو قرار نمی گیرد؟

ملزوماتی چون تعویض روغن و فیلتر، گزارش وضعیت باتری، بازرسی سییستم روشنایی و الکتریکی، بررسی ترمز، شارژ مایعات، بررسی ایمنی کامل، شستشو و جاروبرقی یا  چرخش لاستیک و بالانس چرخ تحت  پوشش گارانتی خودروی قرار نمی گیرد.